توضیحات کامل :

پاورپوینت معرفی ابوعبدالله جعفر بن محمد رودكی سمرقندی  ، در حجم 26 اسلاید قابل ویرایش.

 

 

بخشی از متن:

ابوعبدالله جعفر بن محمد بن حکیم بن عبدالرحمن بن آدم رودکی سمرقندی؛ زاده ، اواسط قرن سوم هجری قمری ۲۴۴ قمری) از شاعران ایرانی دوره ، سامانی در سده ، چهارم هجری قمری است. او استاد شاعران آغاز قرن چهار هجری قمری ایران است. رودکی به روایتی از کودکی نابینا بوده است و به روایتی بعدها کور شد. او در روستایی به‌نام بَنُج رودک در ناحیه ، رودک در نزدیکی نخشب و سمرقند به دنیا آمد. رودکی را نخستین شاعر بزرگ پارسی‌گوی و پدر شعر پارسی می‌دانند. وی در دربار امیر نصر سامانی بسیار محبوب شد و ثروت بسیاری به دست آورد، با این حال در سالهای پایانی عمر مورد بی‌مهری امرا قرار گرفته بود. او در اواخر عمر به زادگاهش بنجرود بازگشت و در همانجا به سال ۳۲۹ هجری (۹۴۱ میلادی) درگذشت. 

رودكی در انواع سخن استاد بوده ،قصیده و قطعه و غزل و رباعی را نیكو سروده است.زبان شعر او بسیار ساده وروان و دور از تكلّف ،و تشبیهات وتصویرهای شعری او غالباً متحرّك و زنده است .

رودكی را حقاً باید پدر شعر فارسی و پایه گذار سبك خراسانی یا تركستانی خواند.در اشعار او شور وشادی،و جدو ملال ،زهر اندرز،شك ویقین به هم آمیخته است تخیل او بسیار قوی و تصویرهای شعریش بسیار گویاست.

رودكی پیش آهنگ قصیده سرایان نیز هست وكهن ترین قصیده ی كاملی كه مشتمل بر تشبیب و تخلص به مدح باشد از وی یادگار مانده است .ابداع رباعی هم به گفته ی صاحب المعجم از اوست.

و...

 

 

فهرست مطالب:

زندگینامه

سبک شعر و افکار رودکی

رودكی، شاعر روشن بین

آیا این رودكی كور مادر زاد بوده است؟

رودکی = حافظ قرآن

شیوه شاعری رودکی 

تعلیم و پیام رودکی

موسیقی و رودکی 

آثار رودکی 

کلیله و دمنه 

سند باد نامه 

اشعار غنایی

مدایح

رودکی در ادبیات فارسی 

گذری بر سبک شعر خراسانی

منابع

 

 

این فایل با فرمت پاورپوینت در 26 اسلاید قابل ویرایش تهیه شده است.